آرامگاه ابو مسلم خراسانی در حال نابودی قرار دارد

شماری از باشنده‌گان لوگر می‌گویند که آرامگاه عبدالرحمن بن مسلم معروف به ابو مسلم خراسانی در این ولایت در حال نابودی قرار دارد و نیازمند بازسازی است.

ابومسلم خراسانی از بزرگان و مشاهیر رجال خراسان است که آرامگاه وی در روستای چلوزایی بین سجاوند و برکی برک در ولایت لوگر موقعیت دارد.

گل نظر، باشنده روستای بازی خیل ولسوالی برکی برک، در این باره گفت: «در اینجا خانم‌ها می‌آمدند، آرد می‌آوردند، کلچه پخته می‌کردند.»

فضل‌الربی، باشنده دیگر ولسوالی برکی برک، می‌گوید: «اینجا زمانی آباد بود، مردم پنج‌شنبه‌ها برای تفریح اینجا می‌آمدند.»

آنان از وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهند که در بازسازی، حفظ و مراقبت آرامگاه ابومسلم خراسانی توجه جدی نماید.

فضل الرحیم، باشنده روستای برکی برک، گفت: «تقریبا حدود دوازده‌صد سال می‌شود و حالا اینجا در حال ویران شدن است خواهش ما همین که اینجا دوباره بازسازی شود.»

در کنار آرامگاه ابومسلم خراسانی، مکتبی نیز بنام وی ساخته شده است.

در همین حال، ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت لوگر می‌پذیرد که این آرامگاه به بازسازی نیاز دارد و دراین راستا به وزارت اطلاعات و فرهنگ پیشنهاد داده است تا در حفظ و مراقبت اثرهای باستانی و آبدات تاریخی اقدام نماید.

مسوولان در این ریاست می‌گویند که به آبدات تاریخی و اثرهای باستانی توجه خاص صورت نگرفته است.

رفیع الله صمیم، رییس اطلاعات و فرهنگ لوگر، گفت: «لازم است نه تنها آرامگاه ابومسلم خراسانی بل آبدات تاریخی دیگر نیز بازسازی و نگهداری شود.»

تولد ابو مسلم خراسانی بین سال‌های ۱۰۰ تا ۱۰۵ هجری قمری در روستای نزدیک به اصفهان تخمین زده شده است و قدامت تاریخی آرامگاه وی به بیش از ۱۳۰۰ سال می‌رسد. او در سال ۱۳۷ ق به دستور منصور، دومین خلیفه عباسی کشته شد.

ابو مسلم خراسانی از بزرگترین فرماندهان و سرداران عباسی، نقش بزرگ را در برافتادن اموی‌ها و برآمدن عباسی‌ها برعهده داشت.