طالبان افغانستان را به پایگاه تروریسم تبدیل می کند.

ایجاد مدرسه دینی توسط طالبان با استفاده از استدلال و بهانه دینی در پنجشیر یک تلاش بسیار خطرناک است. این تلاش ظاهراً در راستای استراتژی بلندمدت ترویج تروریسم بین المللی برای نفوذ به مناطق استراتژیک صورت می گیرد.

خطر آن در این است که به بهانه مدرسه دینی ، زمینه ایجاد پایگاه های مستحکم برای نفوذ القاعده و دیگر گروه های تروریستی در جمعیت این منطقه مساعد است. در درازمدت پاکسازی این عناصر از منطقه بسیار مشکل خواهد بود و مقاومت مردم در برابر نظافت با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

اهمیت پنجشیر برای قدرت جنگ داخلی و خارجی در افغانستان در دهه 1980 با شکست حملات پی در پی ارتش سرخ برجسته شد. در دهه 1990، القاعده تلاش های گسترده ای را برای تسلط بر پنجشیر انجام داد و در این راه، علاوه بر نیروهای طالبان، از جنگجویان چچنی، ازبک، عرب و دیگر کشورهای خارجی نیز استفاده کرد. پیش‌بینی کارشناسان القاعده این بود که با عملیات برنامه‌ریزی شده بر روی مراکز تجارت جهانی در 11 سپتامبر 2001، این گروه با واکنش‌های بسیار جدی و حملات احتمالی آمریکا مواجه خواهد شد که به حقیقت تبدیل شد، اما با داشتن پایگاه‌های قوی در کوه‌های تورا بورا. پنجشیر، خوست و چندین نقطه استراتژیک دیگر، آمریکا به عنوان اتحاد جماهیر شوروی با شکست مواجه خواهد شد. برنامه القاعده این بود که مدتی قبل از 11 سپتامبر، مسعود را ترور کند. به طوری که زمان کافی برای قرار دادن نیروهای خود (طالبان و القاعده) قبل از حملات آمریکا وجود داشته باشد. اما تعلل مسعود در دیدار با تروریست های القاعده باعث تاخیر و تقارن زمانی این دو حادثه شد.

فعالیت های اسامه بن لادن برای ایجاد پایگاه های تسخیر ناپذیر در کوه های داخل افغانستان و مناطق مرزی با پاکستان، بخشی از استراتژی القاعده و متحدانش برای اجرای طرح های بزرگتر این گروه در منطقه و جهان بود. از اواسط دهه 1980، آنها مناطقی را در افغانستان برای اهداف بلندمدت و عملیات بین المللی خود مؤثر می دانستند. تونل هایی که اخیرا توسط گروه حقانی به رسانه ها نشان داده شد، بخشی از همان راهبردی است که به طور مشترک با بن لادن ساخته شد و کارایی آن هم در جنگ با روس ها و هم در جریان حملات آمریکا به اثبات رسید. مجموعه غارهای تورا بورا بخشی دیگر از این طرح راهبردی بود که جان بن لادن و بخشی از نیروهای القاعده را در سخت ترین شرایط از مرگ نجات داد. تنها طرف این استراتژی که تا کنون محقق نشده بود، فتح پنجشیر بود. و اکنون با تسلط طالبان بر پنجشیر، راه برای اجرای بخش باقیمانده از ساخت و سازها به جز بهشت ​​برای آموزش و اردوکشی تروریست ها هموار شده است.

ایجاد کمپ آموزشی تروریستی با ظرفیت یک هزار دانش آموز در پنجشیر با بهانه دینی هدف دیگری جز تبدیل این ولایت به پایگاه قوی تروریست ها برای استفاده استراتژیک آینده ندارد. با وجود مدارس محلی کافی برای تربیت امام جماعت مساجد، ساخت و تأسیس چنین مدرسه ای نه مورد نیاز است و نه معقول، بلکه برای تحقق اهداف دیگری است. استفاده از بهانه دین، مسائل حساس را در جامعه سنتی مانند افغانستان پوشش می دهد و پاسخ می دهد. در 20 سال گذشته یک برنامه خزنده در سراسر افغانستان برای ایجاد مدارسی با افکار افراطی سلفی و دیوبندی در کنار مدارس سنتی گذشته در جریان بود. این مکاتب جذب نیرو برای طالبان و سایر گروه های تروریستی و شاگردان تعدادی از این مکاتب در بغلان را تسهیل می کرد. فراه، هرات، ننگرهار و سایر ولایات عملاً در جریان دو دهه اخیر در جنگ علیه اداره کابل شرکت داشتند. اگر خواسته طالبان در پنجشیر ایجاد و فعال شود، این منطقه استراتژیک به یکی از قوی ترین مراکز تروریسم در جهان تبدیل خواهد شد و پیامدهای فاجعه بار آن نه تنها افغانستان را متاثر خواهد کرد. منطقه و جهان باید عواقب منفی و تروریست های تولید شده از این مرکز را تحمل کنند. را و پیامدهای فاجعه بار آن نه تنها بر افغانستان تأثیر می گذارد. منطقه و جهان باید عواقب منفی و تروریست های تولید شده از این مرکز را تحمل کنند. را و پیامدهای فاجعه بار آن نه تنها بر افغانستان تأثیر می گذارد. منطقه و جهان باید عواقب منفی و تروریست های تولید شده از این مرکز را تحمل کنند. را